Typ pleti versus stav pleti

12/06/2023

Jak si neplést pojem typ pleti s pojmem stav pleti. Pojďme si to vysvětlit.

Typy pleti existují čtyři.

  • Normální pleť je ideálním typem pleti a je typická pro miminka, děti a dorost. U dospělých se vyskytuje jen zřídka. Dochází k normální produkci kožního mazu, póry jsou jemné a sotva viditelné, pleť je hebká a bez vrásek. Barva kůže závisí na množství pigmentu, je převážně jemně narůžovělá nebo snědá. Při tomto typu pleti je dostačující běžná péče, vhodné je pravidelné čištění pleti a používání nepříliš mastných krémů.
  • Suchá pleť se vyznačuje sníženou tvorbou kožního mazu a je méně odolná vůči vnějším vlivům. V mládí je tato pleť krásná, ale začíná rychle stárnout. Vrásky jsou na ní výraznější a jsou způsobeny nedostatkem hydratace. Pleť je na pohled jemná, ale na dotek drsná a šupinatá. Vyžaduje zvýšenou péči, je třeba ji promašťovat a pravidelně hydratovat. Neměly by se používat přípravky, které obsahují alkohol. Nesprávnou péčí se mohou objevovat lišeje a vysušená místa, kde se pokožka loupe.
  • Mastná pleť je odolnější vůči vnějším vlivům, vrásky se objevují později, ale snadno se na ní vytváří akné. Mastnou pleť je třeba často a důkladně čistit. Vyžaduje pravidelné hloubkové čištění a správnou životosprávu. Nevhodná nebo žádná péče o mastnou pleť může vyústit do dalších kožních problémů.
  • Smíšená pleť je nejrozšířenějším typem. Je jakýmsi přechodem mezi suchou a mastnou pletí. Její promaštění je největší ve středu obličeje, v tzv. T-zóně (střed čela, nos a brada), ostatní části obličeje jsou stejné jako normální nebo suchá pleť. Tento typ pleti vyžaduje speciální ošetřování, protože má sklon k šupinatění a vytváření barevných změn.

Každý typ pleti si v průběhu života projde různými změnami a stavy.

Stav pleti ovlivňuje spousta faktorů. Pokud se třeba o pokožku staráme, poskytujeme jí správnou kosmetickou péči, jsme pozitivní a veselé, bude to mít na naši pleť kladný, tedy naprosto opačný efekt, než když budeme pokožku zanedbávat, podléhat stresu, málo spát, kouřit apod. Na stav pleti mají také velký vliv i naše hormony a samozřejmě nevyvážená strava, bohužel i nemoci a užívání antibiotik, ale i roční období nebo znečištěné prostředí atd.

Stav pleti může být hodnocen jako pleť:

  • Dehydratovaná pleť se často plete se suchou. Mluvíme-li o suché pleti, mluvíme o typu. Zatímco dehydratace pleti je její momentální, tedy dočasný stav, kdy pleť má nedostatek vody (hydratace).
  • Citlivá pleť velmi citlivá na podněty různého druhu a reaguje zarudnutím, pálením, svěděním nebo alergickou reakcí. Citlivou pleť není vhodné čistit vatovými tampónky, protože dochází ke zbytečnému podráždění.
  • Pleť s akné je ve valné většině pleť mladistvá, ale může trápit i v dospělosti. Častou příčinou je nezdravá strava.
  • Pleť s pigmentovými skvrnami je ovlivněna nadměrnou produkcí melaninu, což je pigment, který určuje barvu kůže. Výsledkem je, že část kůže je tmavší než okolní kůže. Věk v tomto případě nehraje velkou roli. Hypopigmentace nastává při nedostatku melaninu, což má za následek vytvoření depigmentovaných skvrn na pokožce. Oproti tomu hyperpigmentace vzniká nadbytkem melaninu či větším množstvím jiného endogenního nebo exogenního pigmentu. Avšak je třeba být na pozoru, protože některé pigmentové skvrny nebo znaménka mohou být projevem onkologického onemocnění. Zejména pokud barva skvrny není jednotná, okraje i tvar jsou nepravidelné, znaménko je na dotek tvrdé, teče z něj krev a mění svou velikost, měli byste podstoupit vyšetření u dermatologa.
  • Pleť s vráskami čili drobnými záhyby v pleti, které vznikají na čele, kolem očí, mezi obočím i kolem úst a s postupem času se prohlubují značí ztrátu pevnosti pleti. Přestože je vznik vrásek přirozený proces, jejich množství a intenzitu můžeme výrazně ovlivnit.
  • Pleť s otoky pod očima či s tmavými kruhy, jinak také "pytle pod očima", tedy váčky a vaky pod očima jsou drobné otoky a povadlá kůže v oblasti očí. Při vzniku váčků ztrácí pokožka elasticitu, dochází k oslabení tkání a hromadění tekutiny a tuku. Ačkoliv se zdají být "pytlíky" na první pohled jen kosmetickou vadou, jejich vznik mohou mít na svědomí i skryté zdravotní problémy.

Ženy, co z toho tedy vyplývá? Minimálně to, že je hlavně na nás samotných, jaká bude naše pokožka. Se zjištěním typu a stavu pleti a také s rozhodnutím, jak o svou pleť pečovat, vám ve svém salonu velice ráda pomohu.

Krásný den. Lenka